Jaké granule vybrat?

Jak vybrat správné krmivo pro psa?

Orientace na trhu psích krmiv není vůbec jednoduchá. Jak už to povětšinou bývá, narazíte na krmiva velmi kvalitní, za která by se nestyděl leckterý výrobce lidských potravin, ale i na ty, které maso ani nepotkaly …

Obrázek článku

Základní dělení krmiva spočívá ve velikosti plemene a stáří psa. Velikost plemene ovlivňuje i velikost granulí samotných. Malý pes těžko kouše velké granulky, naopak velký pes malé granule hltá. Stáří psa hraje neméně důležitou roli. Štěňata poznávající svět mají velký energetický výdej. Běhají, skáčou, zkoumají a právě pro ně jsou krmiva uzpůsobena. Naopak senioři už tak aktivní nejsou. Více polehávají, méně běhají …. proto jsou "seniorské granule" méně kalorické.

Stáří a rasa nejsou jediná kritéria. Energetické hodnoty se liší např. i u psů po kastraci, kteří mají tendenci více nabírat. Proto se doporučuje krmit light granulemi. Naopak březí a kojící feny musí mít vyšší přísun živin. Proto jsou pro ně vhodné speciální granule, či granule štěněčí (tzv. puppy).

 

Ačkoliv chce většina páníčků za své peníze to nejlepší pro svého psího parťáka, je pravda, že hodně z nich tápe a neví co vybrat. Jednoznačně se nedá nikdy říci, co jsou nejlepší krmiva a zda budou Vašemu pejskovi nejvíce chutnat. Je však pravda, že maso by mělo být základ psí potravy. Kvalitní přílohy skvělý doplněk chuti a živin.

 

Někteří výrobci přesné složení krmiv neuvádí. Mají však povinnost psát složení sestupně, od nejvíce zastoupené složky až po tu nejmenší. Pokud tedy na prvním místě není maso, pak nám tu něco nehraje.

Obecně by měly být jednotlivé složky co nejvíce specifikovány. Vždy by měl být uveden přesný druh masa, příloha i ostatní suroviny. Z druhů masa preferujeme přesné označení (např. kuřecí prsa, namísto pouhého „drůbeží“). Méně rádi vidíme, že se jedná o masovou moučku. Co se příloh týká, velmi se osvědčily batáty, brambory, rýže, či hrách. Hůře na tom jsou kukuřice a pšenice, které obsahují lepek a jsou pro psí trávení nevhodné.  

Není maso, jako maso. Maso v krmivu může být obsaženo jako čerstvé, sušené, dehydrované … Ačkoliv se může zdát, že je to samé, tak není. Čerstvé maso se přidává do kvalitních krmiv, jelikož je velmi chutné a nabízí velké množství méně tepelně zpracovaných bílkovin. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že 20 % sušeného masa není to samé, jako 20 % masa čerstvého. I čerstvé maso je potřeba tepelně zpracovat, přičemž ztratí většinu své váhy (vody). Obvykle bývá ze 100g čerstvého masa na vstupu, jen 20g na výstupu. Proto když uvidíte, že granule obsahují 70% čerstvého masa, nenechte se zmást. V přepočtu na gramy se bude jednat o +/- 14g masa na 100g granulí. Oproti tomu sušené maso je zastoupeno na vstupu i výstupu téměř stejně. V případě složení s 20 % sušeného masa je v granulích cca 20g masa na 100g granulí.